INVESTOVÁNÍ HROU

Bez n‡zvu-1

Projekt č. : CZ.1.07/1.1.00/54.0016

Vyhlašovatel. MŠMT

Do projektu „Investování hrou“ se zapojila naše škola v srpnu 2014 jako partner (s finančním příspěvkem) společnosti EDIFICE construcion & consluting, s.r.o.. Projekt je financován prostřednictvím Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České Republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Oblastí podpory je „Zvyšování kvality ve vzdělávání.“

Projekt je zaměřen na finanční gramotnost neboli znalost a dovednost umožňující porozumět financím a správně s nimi zacházet, které jsou v ČR mezi žáky základních škol na nedostatečné úrovni. Cílem projektu je naučit žáky vše o investování, podílových fondech a burze pomocí zábavné hry. Zainteresovaní učitelé žákům umožní maximálně interaktivní formou získat znalosti, které jim pomohou vyhnout se špatným finančním rozhodnutím v oblasti úspor. Kromě toho získají základní znalosti o tom, jak musí uvažovat, kdo chce podnikat. Ať již v oblasti financí či třeba prodeje pečiva.

Pro každou hodinu jsou připraveny pracovní listy pro žáky. Součástí některých hodin jsou i videa natočená tak, aby obsahovala odpovědi na úkoly či nadstavbové informace pro žáky. Tato videa jsou určena k promítání v hodinách jako nedílná součást výuky.

Pro samotnou hru je navíc vytvořen speciální software a databáze. Žáci zúčastněných škol tvoří týmy – fiktivní investiční společnosti. Princip je jednoduchý – investiční tým (žáci) pod vedením mentora na základě jednoduchého scénáře zpráv přijímají „investiční rozhodnutí“, kam rozmístit majetek fondu pro další období hry. Vybírat mohou mezi 10 až 15 profilovými společnostmi z různých sektorů ekonomiky (jde o skutečné burzovní indexy). Burzovní vývoj výchovně prochází třemi simulovanými obdobími, fází růstu, poklesu a růstu, podobně jako ve skutečné burzovní historii v 90. letech a po roce 2000.

Pro investiční hru v hodinách na škole vznikl speciální databázový software s upravenými historickými burzovními daty. Celou hru bude zastřešovat interaktivní část těchto webových stránek s funkcí informační a herní datovou. Vedle nejlepšího zhodnocení majetku budou žáci soutěžit také o prémiové body např. za nejlepší název fondu, nejlepší logo apod.Vítězný tým bude mít možnost besedovat se skutečným investorem, správcem majetku v akciích a prohlédnout si zázemí skutečné investiční společnosti.