O životě včel

Městské muzeum v Čelákovicích nabídlo školám besedu a setkání se včelařem….aby děti získaly více informací o životě tohoto užitečného hmyzu. Paní učitelky naší školy rády tuto nabídku přijaly, neboť o včelách se děti dozvídají v učivu prvouky i přírodovědy, mají vlastní zkušenosti z přírody, ale vidět “ živě “ včelstvo na plástvích, vidět včelí královnu, včely dělnice a samečky – trubce, to pro děti běžné není….
Na naši třídu 2.A vyšel termín besedy ve čtvrtek 18.6. a tak jsme po 8. hodině vyšli ze školy. Chvíli jsme čekali, než jsme vystřídali prvňáčky a čekání nám zpříjemnila mourovatá kočka na nádvoří muzea, která “ o nás měla zájem „, byla přítulná.Když jsme potom vstoupili do výstavního sálu,čekal nás sympatický “ pan včelař “ obklopený informačními panely na téma “ Včely a jejich život, včelí produkty „. Také jsme si mohli prohlédnou různé předměty z oboru včelařství / rámečky s buňkami, kam včely ukládají med,dále vykuřovadlo,včelařovu ochrannou kuklu,ruční medomet, části plástve…/. Nejlepší však bylo vyprávění pana včelaře a to, že jsme na vlastní oči viděli spoustu včel i jejich královnu v proskleném stojanu. Dozvěděli jsme se, že nepřátelé včel jsou vosy a sršně, že včely již desítky let ničí v úlech parazit, co vysává larvy a včely / je to včelí choroba s názvem :varroáza /.  Také děti měly mnoho dotazů, na které se jim dostalo odpovědí, ale zároveň samy též o včelách mnohé věděly, když se naopak ptal pan včelař. Téma “ Včely “ děti velice zaujalo, též i mne,učitelku, přidala jsem i svoje dotazy a tak jsme z besedy odcházeli déle,než podle plánu…vrátili jsme se právě na velkou přestávku, ale stálo to za to…..podívejte se na fotky Z D E .
Za 2.A   J.Skálová, tř. uč.