Pitva žížaly, duben 2016

Opět v letošním školním roce pokračují Přírodovědná praktika 8. ročníků v badatelských výletech na PřF UK. Na podzim jsme navštívili fakultu v rámci aktivity „Život v akvarijním filtru“ a teď v dubnu byla naším cílem „Pitva žížaly“. Před samotnou pitvou nám lektor vyprávěl spoustu zajímavých informací o žížalách. Znáte odpověď na otázku – Kolik hlíny přemístí za rok 100 žížal na ploše 1m2? Pokud ne, zeptejte se dětí z praktik, ty už to vědí. Musím všechny zúčastněné děti pochválit, pracovaly velmi pečlivě, dle instrukcí a všem se podařilo „rozpitvat“ žížalu tak, aby viděly její důležité vnitřní orgány (žaludek, střevo, pomocná srdce apod.). Na závěr pitvy si děti zhotovily ještě preparát ze semenných váčků žížaly a podívaly se pod mikroskopem na žížalí spermie.

Na fotografie z akce se můžete podívat zde.