Čarodějnice

Čury mury fuk, čury mury fuk,

bílá pára vstává z luk!

Kapky krve dračí,

deset kapek žluči,

teplé srdce ptačí

už to z kotle hučí.

Čury mury fuk,

čury mury fuk.

(Antonín Dvořák, Z Árie ježibaby)

Noc ze 30.4. na 1.5. je dodnes pokládaná za magickou noc. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk spojený s pálením čarodějnic. Podobný svátek se slaví v mnoha jiných evropských zemích, jako je např. Slovensko, Skotsko, Irsko, Švédsko, Finsko, Polsko, Německo aj.

I v naší třídě jsme měli veselo. Celý den jsme pracovali ve skupinách. Vymýšleli jsme lektvary, popisovali jsme, jak by podle nás měla čarodějnice vypadat. Nezapomněli jsme také na tvořivé činnosti a čarodějnice jsme vyráběli z různorodých materiálů dle fantazie dětí. Součástí čarodějnického veselí byla i diskotéka s koštětem.

Nakonec jsme si udělali vlastní lektvar. Pomocí voňavého koření, které jsme nejprve „očichali“ a naučili jsme se ho poznávat, jsme si umíchali lektvar, který po vhození kypřícího prášku i bublal, což se dětem velice líbilo 🙂 V našem lektvaru byly ukryté malé drobnůstky, které si děti vylovily.

Moc děkujeme za spolupráci rodičům, kteří dětem pořídili krásné masky, panu Karbulovi a jeho rodině, kteří nám nechali vyrobit čarodějnické samolepky a díky tomu máme na tento krásný den navždy památku v notýsku.

Na fotografie se můžete podívat v naší galerii a nebo kliknutím zde.

Děti z 1.B s paní učitelkou Andreou Pánkovou