První den v Barceloně

Slunce viselo nízko na úterní odpolední obloze a vrhalo teplou a přívětivou záři na pulzující ulice Barcelony. Pro skupinu dychtivých žáků, kteří se vydali na dlouho očekávaný školní výlet, to byl začátek nezapomenutelného dobrodružství. Náš první den v srdci hlavního města Katalánska byl smrští vzrušení, kultury a architektonických zázraků.

Zahájili jsme nenáročnou procházkou po světoznámé Paseo de Gracia, rušné třídě, která vyzařuje historii a eleganci. Tento ikonický bulvár lemovaný vzrostlými stromy a luxusními butiky působil jako snový úvod do Barcelony. Rušná energie města nás obklopila, když jsme se procházeli kolem modernistických budov a přijímali podstatu katalánského ducha.

Naší první zastávkou na cestě byla Casa Milà, známá také jako La Pedrera. Tato výjimečná stavba, kterou navrhl legendární architekt Antoni Gaudí, je dokladem jeho novátorské vize. Její zvlněná fasáda a sochy na střeše jsou úžasným zážitkem a zanechávají nás v úžasu nad Gaudího jedinečnou kreativitou a architektonickým mistrovstvím.

Dalším bodem našeho programu byl Casa Batlló, další Gaudího mistrovské dílo, které se nachází jen kousek od La Pedrera. Tato budova je úžasným příkladem modernismu s fasádou, která jako by připomínala vlnící se hladinu klidného moře.

S hlavou stále plnou architektonického úžasu jsme se vydali na náměstí Plaça de Catalunya. Toto centrální náměstí je často považováno za srdce Barcelony, kde se setkávají místní obyvatelé a turisté. Rozlehlé náměstí zdobí fontány, sochy a svěží zahrady. Sloužilo nám jako ideální místo k zastavení, fotografování a nasávání živé atmosféry města.

Po návštěvě náměstí Plaça de Catalunya jsme pokračovali po La Rambla, jedné z nejznámějších barcelonských ulic.  Živá promenáda je centrem dění, hemží se pouličními umělci, rušnými kavárnami a stánky s nejrůznějším zbožím. La Rambla je smyslovým požitkem, který nabízí památky, zvuky a chutě Barcelony. Neodolali jsme a dopřáli si trochu nakupování a pořídili si suvenýry v okouzlujících buticích a stáncích, které lemovaly naši cestu.

Naše poznávání barcelonských divů nám ještě více zpříjemnil efektivní systém městské hromadné dopravy. Všechny nástupy a výstupy z metra se zdařily bez sebemenších problémů. I přesto máme za dnešek v nohách 12 kilometrů.

Když slunce začalo zapadat náš první den v Barceloně skončil.  Jedinečná směsice historie, kultury a umění tohoto města nás uchvátila a my se nemůžeme dočkat, co nás čeká po zbytek našeho školního zájezdu.